Hiie ridaelamud

Tellija: Elamuühistu Hiie
Arhitekt: Pille Nagel
Arhitektibüroo Ehala ja Irik
Projekt: 1996
Valmis: 1997

Krunt Kosel piirneb ühest küljest sajandivahetuse puitsuvila parkmetsaliku krundiga, teiselt poolt eramutega ääristatud elutänavaga. Selline naabrus andis ka idee ridaelamute projekteerimiseks: vahelülina 1950.a-te argise väikeelamu rajooni ja maalilise puhkeala vahel.

Kuigi õuepoolse fassaadid jäävad põhjakaartesse, on sinna suunatud elu- ja söögitoad ning terrassid. Vaade parki kaalus üles lõunapäikese.

Kliendid olid projekteerimise ajaks enam-vähem selgunud, aga kuna konkreetsemaid erisoove peale garaaži kahele autole ja sauna neil polnud, juhtis tööd omapoolne nägemus. Pakkusime ühe boksi raames nü palju erinevaid siselahendusvariante, et see pani valikuraskustes inimesi mõtlema oma tegelike vajaduste üle. Lõpptulemusena tuli taas tõdeda: kui inimesed räägivad oma elustiilist ja soovidest, sünnib koostöös sobiv lahendus kiiremini.

Oluliseks lähtekohaks hästivarieeritava korteri loomisel sai suurejooneline elutuba. Viie tärniga korteri elutuba peab olema kõrgem – kuid mitte liiga kõrge – ja olema mitmekesiselt valgustatud. Elutoast, mis on voolava ruumi printsiibil kogu korteriga seotud, on kujundatud ka välisruumiga hästi haakuv maastik. Kolmeharuliste postidega liimpuittalastik lähendab ruumimuljet akendest paistva pargiga. Elutoaga on seotud korteri põnevamad vaated: aknavõimalused on antud nii saunast kui II korruse vannitoast; erinevate nüanssidega on vaated trepitasandeilt. Ruumi paremaks valgustamiseks on aknad põhjakaarte madalale valgusele avatud kahest suunast, lisaks annavad katuseaknad kaudset valgust II korruse vannituppa ja garderoobi.

Siseplaneeringu paikapanemisega arhitekti töö piirdus, edasine jäi sisekujundajate ja omanike töömaaks. Märkasime, et kastkorterite kujundamisega harjunud disainergi võib jääda hätta ruumiga, mis ei vaja kardinadrapeeringuid ega allu igale stiilile. Ometi on pererahvas oma maastikel kodunemas ja arvata on, et tavakorterisse nad tagasi ei kipu.